Finlex - Till startsidan
Prejudikat

2.11.2001

Prejudikat

Avgöranden som publicerats på högsta domstolens webbplats och i årsboken i heltextform från och med år 1980. För åren 1926–1979 visas enbart rubriken eller indextexten.

HD:2001:116

Ämnesord
Skuldsanering för privatpersoner
Rättegångsförfarandet - Huvudförhandling i hovrätten
År för fallet
2001
Meddelats
Diarienummer
S2000/606
Liggare
2316
Föredragningsdag

Borgenären yrkade att ett för A fastställt betalningsprogram skulle förfalla, eftersom A på ett väsentligt sätt försummat att iaktta det. A motsatte sig yrkandet med åberopande av att det till följd av hans livssituation fanns godtagbar anledning till försummelserna. Tingsrätten höll muntlig förhandling i saken där ett vittne och A hördes. Tingsrätten förordnade att betalningsprogrammet skulle förfalla. A överklagade hos hovrätten och yrkade att huvudförhandling skulle hållas för att A och vittnet skulle kunna höras. Hovrätten ansåg en huvudförhandling klart onödig och förkastade yrkandet med stöd av 26 kap. 14 § 2 mom. 6 punkten rättegångsbalken.

Hovrättens förfarande godkändes, eftersom de omständigheter som skulle utredas i huvudförhandlingen inte hade betydelse för avgörandet i saken.

RB 26 kap 14 §

Till början av sidan